Indigová káď

Modrý pigment rostlinného původu INDIGO je první důležitou ingrediencí pro stavbu tzv. indigové kádě nebo-li kypy. Během barvení indigem je potřeba zajistit několik speciálních a nezbytných podmínek, které právě indigová káď poskytuje. Kádě jsou menší nebo větší nádoby z různých materiálů, ve kterých se připravuje tekutina sloužící k barvení.  Tato tekutina poskytuje zásadité a anaerobní prostředí, ve kterém se dokáže pigment indiga rozložit a přichytit se na vlákna textilie.

Existuje spousta receptů a postupů, jak indigovou káď připravit. Tyto recepty se liší podle typu vláken, která v ní chceme barvit. Některé indigové kádě jsou tak vhodné spíše pro vlnu a živočišná vlákna a jiné používáme pro barvení vláken rostlinných.

Z hlediska použitých ingrediencí můžeme indigové kádě dělit na: 

  • Chemické ekologické
  • Chemické moderní nebo-li rychlé kádě
  • Fermentované

V našem ateliéru používáme ekologickou indigovou káď na bázi fruktózy pro vlněná a hedvábná vlákna. Práce s tímto typem indigové kádě je velmi příjemná neboť voní po sušených fících. Výhodou je také možnost barvit v ní namodro společně s dětmi. 

Během projektových dnů a tvořivých dílen ve školách i školkách seznamujeme děti všech věkových skupin s jedinečným zážitkem přírodního barvení namodro. Jak takové ekologické barvení namodro s žáky a pedagogy probíhá, se dozvíte v článku o výstavě MODRÁ v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde ateliér připravil ve spolupráci s pracovníky muzejního kolektivu doprovodný modrý program.

Pro textilní tisk v kombinaci s rezervními pastami naší vlastní výroby používáme káď železitou, jinak též zvanou „pomalá káď“. Ta se používala a dodnes stále používá v některých modrotiskových dílnách a je vhodná pro vlákna celulózová typu bavlna, len.

Velkým přínosem ekologických indigových kádí je jejich rozložitelnost a možnost připravit je z ingrediencí běžně dostupných, se kterými lze snadno manipulovat. Jak ekologické indigové kádě připravit a pracovat s nimi se můžete naučit na některém z našich studijních kurzů nebo si jej vyzkoušet na zážitkové dílně.

Javanský voskový BATIK

Kurz přírodního barvení: VLNA a rostlinná mořidla  PRAHA 3.- 4. 5. 2025