Výstava Inspirace modrotiskem v Muzeu regionu Valašsko na Vsetíně
Pro kurátorku výstavy p. Šemorovou jsme v TINCTA-HERBAE vypracovali koncepci představení tradičního postupu výroby modrodisku a také alternativních technik rezervního tisku. Díky této koncepci jsme si pak rozdělily úkoly a připravili obsah jednotlivých vitrín.
V našem ateliéru jsme vyrobili vzorky technikou rezervního tisku na bázi rýžové pasty, kdy se dekor je přenáší pomocí šablon. Následně jsme barvili v ekologické indigové kádi pro celulózová vlákna přímo u nás na Vsetíně. Během výstavy tak můžete zhlédnout obě možnosti výroby modrobílých textilií najednou. Tu klasickou i ty alternativní. Koncepce zahrnuje ukázku skutečných ingrediencí, ze kterých se skládají moderní indigové kádě a kádě tradiční ekologické.
Dozvíte se, že INDIGO používané v dnešní době může být jak rostlinného, tak syntetického původu. Pro malé i velké návštěvníky výstavy jsme připravili textilní cyklus o pěstování a následném zpracování přírodního indiga, který můžete na výstavě také shlédnout. Při jeho výrobě jsme použili rezervní pasty na bázi jílů, mouk a otrub, které si vyrábíme sami dle tradičních receptur inspirovaných technikami dekorování textilu po celém světě. Je příjemné vědět, že máte možnost volby technik, výrobních postupů a s nimi spojených ingrediencí.
Pro nás v TINCTA-HERBAE je důležité tuto zprávu sdílet i s dalšími tvůrci i širokou veřejností, a tak jsme vděční za příležitost ji prezentovat prostřednictvím výstav, přednášek a obdobných projektů.
Inspirace modrotiskem | Muzeum regionu Valašsko