Výstava MODRÁ v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

V programové nabídce na objednání mohli žáci a pedagogové navštívit v dopoledních hodinách komentovanou výstavu s hravými úkoly a následně si naživo vyzkoušet barvení namodro v ekologické indigové kádi. Při barvířské části programu nabídl náš ateliér dětem a studentům prožít okamžik míchání kádě, namáčení textilie, seznámit se s typickou vůní doprovázející barvení a samozřejmě zakusit kouzelný moment vytažení barvené textilie a její reakce s kyslíkem.

 

Děti si také vyzkoušely techniku SHIBORI pocházející z Japonska, která se v obměnách používala též v českých a moravských zemích k vytváření dekorů pomocí vyvazování. Při rozbalování „shibori balíčků“ jsme zažili chvíle překvapení a žasnutí nad krásnými a rozmanitými vzory v modrobílých odstínech. Děti si na památku odnesly domů své vlastnoručně dekorované a nabarvené vlněné ubrousky společně s herbářem barvířských rostlin poskytujících indigo.

Chcete-li si barvení přírodním indigem namodro vyzkoušet i u Vás ve škole/kroužku nabízíme tvořivou aktivitu "Tajemství indigové kádě" v rámci vzdělávacích programů TINCTA-HERBAE.

 

Jako další událost doprovodného programu výstavy MODRÁ, tentokrát v duchu vzdělávání dospělých, se v prostorách zlínského muzea uskutečnil dvoudenní KURZ BARVENÍ PŘÍRODNÍM INDIGEM připravený ateliérem TINCTA-HERBAE pod záštitou muzea. Zúčastnili se jej výtvarníci, textilní tvůrci, kurátoři výstav, muzejní pracovníci, pedagogové uměleckých škol a obdivovatelé lidového umění z celé České republiky. Atmosféra během dvou dnů byla krásná a plná sdílení z nejrůznějších profesních a zájmových oblastí a umožnila zároveň společné setkání.

 

Naším programem a cílem byla příprava rezervních past několika typů, příprava textilu rostlinného původu k barvení, seznámení se s ingrediencemi a příprava indigové kádě, nanášení rezervní pasty pomocí šablon, následné barvení v indigové kádi a jeho zásady. Základy techniky SHIBORI jsem měla tu čest vyučovat společně s paní Alenou Samohýlovou restaurátorkou textilu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Součástí kurzu byly také projekce a přednáška o rostlinách poskytujících indigo a současných tendencí návratu k barvení přírodním indigem ve světě i u nás.

V ateliéru TINCTA-HERBAE můžete tento kurz absolvovat. Najdete jej pod názvem KURZ TEXTILNÍ REZERVNÍ TISK: Přírodní Indigo.

  

Na výstavě MODRÁ jste také mohli shlédnout vzorníček gradací sytosti modrého odstínu při jednotlivých ponorech textilie do indigové kádě, který jsme připravili u nás v ateliéru. Součástí výstavy byla expozice současných tvůrců z oblasti textilní tvorby, jejichž modely a interiérové doplňky jsme mohli obdivovat přímo ve výstavních prostorách.

  

Výstava MODRÁ byl krásný zážitek se spoustou příprav na jednotlivé akce ze strany ateliéru, které následně zapadly jako jeden dílek do velké skládanky velmi komplexního, uceleného a poutavého programu této skvělé expozice.  

Javanský voskový BATIK

Kurz přírodního barvení: VLNA a rostlinná mořidla  PRAHA 3.- 4. 5. 2025