KOLEKCE OSIVA BARVÍŘSKÝCH ROSTLIN
KOLEKCE OBSAHUJE
8 druhů základních barvířských rostlin,
které se mohou snadno pěstovat v našich podmínkách
a jsou REPRODUKOVATELNÁ.
9 balíčků s těmito druhy barvířských rostlin:
MOŘENA BARVÍŘSKÁ I BIO (15 ks min.)
Rubia tinctorum
MOŘENA BARVÍŘSKÁ II (3,8 g)
Rubia tinctorum
RÝT BARVÍŘSKÝ (0,5 g)
Reseda luteola
RDESNO BARVÍŘSKÉ BIO (20 ks min.)
Persicaria tinctoria (velkolistá varieta Kojoko)
BORYT BARVÍŘSKÝ (3,8 g)
Isatis tinctoria
RMEN BARVÍŘSKÝ (1,9 g)
Anthemis tinctoria
SVĚTLICE BARVÍŘSKÁ (3,8 g)
Carthamus tinctorius
KRÁSENKA BIO (0,38 g)
Cosmos sulphureus
KRÁSNOOČKO BIO (30 ks min.)
Coreopsis tinctoria
VYPĚSTOVAT SI SVOU BAREVNOU PALETU
Kolekce osiva bavířských rostlin obsahuje 8 druhů rostlin poskytujících stálá barviva, které jsou základem barvířské zahrady. Používali je přírodní barvíři po staletí a i dnes jsou stálicemi v ateliérech přírodního barvení. Červené, modré a žluté odstíny vysoké stálosti lze mezi sebou kombinovat a dvojím barvením dosahovat stabilních barev zelených, oranžových, šedých, vínových. Krásenky a krásnoočka lze používat též na výrobu rostlinných inkoustů pro šetrnou výtvarnou tvorbu či jako materiál k rostlinnému tisku zvanému ecoprint. Růžové barvivo obsažené ve světlici je jedinečné a víceúčelové využití rostliny se výborně hodí pro pedagogickou a osvětovou činnost.
V SOULADU S PŘÍRODOU
Výběr osiva u osvědčených pěstitelů s certifikací BIO či pěstujících v přirozeném modu zaručuje reprodukovatelnost semen a dohledatelnost způsobu péče o krajinu. Mořena barvířská I v BIO kvalitě pochází z polí pěstitelů a zpracovatelů přírodních barviv v jižní Francii, stejně jako krásenka a rdesno barvířské variety KOJOKO vynikající svými velkými zelenými listy. Krásnoočka byla pěstována opět ve Francii za účelem udržovat a šířit reprodukovatelné osivo barvířských rostlin v BIO kvalitě. Mořena II, rmen, rýt, boryt a světlice pochází z polí českého pěstitele.
PŘÍRODNÍ BARVÍŘSTVÍ DNES
Práce s přírodními barvivy obnáší pestrou paletu aktivit. Od sezónního sběru volně rostoucích rostlin, jejich zpracování, přes transformaci rostlinného materiálu do barvících lázní, inkoustů či pigmentů pro výtvarnou tvorbu až k samotnému barvení. Pěstování barvířských rostlin je dalším krůčkem k obohacení individuální cesty každého, kdo se o přírodní barvířství zajímá a přispívající zároveň k celkovému rozvoji tohoto dávného řemesla v dnešních dnech.
Pro tipy a inspiraci k pěstování barvířských rostlin můžete sledovat seriál příspěvků na našem FB profilu