KURZ TEXTILNÍ REZERVNÍ TISK: Přírodní INDIGO 7.–8. 8. 2025 Vsetín

KURZ TEXTILNÍ REZERVNÍ TISK: Přírodní INDIGO 7.–8. 8. 2025 Vsetín


Naučte se úspěšně barvit rostlinná vlákna namodro přírodním pigmentem indiga a přenášet na textil vzory pomocí rezervních past i skládáním, vyvazováním a stlačováním. Více

5 200 Kč
Skladem
ks

Naučte se úspěšně barvit rostlinná vlákna namodro přírodním pigmentem indiga a přenášet na textil vzory pomocí rezervních past i skládáním, vyvazováním a stlačováním. Více

„Od pradávna lidé po celém světě touží přenášet obrazy a dekory na svůj šat. Modrobílé textilie zdobí ženy, muže, děti a jejich domovy v Evropě, Indii, na Jávě, Africe i Japonsku. Provází je přitom vůně rezervních past míchaných z přírodních ingrediencí, příprava šablon a tiskařských forem, zpracování rostlinného pigmentu a míchání indigové kádě s tajemným procesem barvení namodro. Vymývání rezervní pasty či rozvazování shibori je momentem očekávání a radosti z krásy ornamentu.“

Modrobílé vzory tradičních modrotisků, indických bavlněných pláten typu block-print i japonských katazome byly po staletí vytvářeny technikami dekorování pomocí tzv. rezervy. Během rezervního tisku si místa ochráněna nanesením pasty uchovávají při barvení svou původní barevnost. Vzniká tak kontrast mezi plochami nabarvenými a zarezervovanými. U modrotisku se rezervní pasta nanáší pomocí forem, na Jávě se pracuje s tzv. cantingem a horkým voskem. Naší inspirací budou techniky japonské, kde se dekor vytváří nanášením rezervní pasty pomocí šablon či přímou malbou. Základy techniky Shibori, kde vznikají kontrastní obrazce stlačením či vyvázáním textilie, obohatí možnosti vytváření dekorů.

Co se naučíte?
VYBRAT TEXTIL a správně jej připravit na dekorování a následné barvení
HARMONICKY USPOŘÁDAT VZORY, inspirovat se a vytvářet vlastní dekory
PŘIPRAVIT REZERVNÍ PASTY
PŘENÁŠET VZORY NA TEXTIL POMOCÍ ŠABLON A MALBY
VYTVÁŘET VZORY ZÁKLADNÍMI TECHNIKAMI SHIBORI
PŘIPRAVIT EKOLOGICKOU INDIGOVOU KÁĎ a barvit v ní textilii za studena
ODSTRANIT REZERVU a provést závěrečné úpravy
PEČOVAT o přírodně barvené textilie                                                                               

Co se budeme během kurzu dělat?
Během dvoudenního kurzu si vyzkoušíte přípravu ekologických rezervních past a jejich aplikaci při práci se šablonami. Seznámíte se s dalšími možnostmi vzorování textilu pomocí fyzických rezerv – japonská technika SHIBORI. Společně připravíme textil před barvením a postavíme ekologickou indigovou káď, se kterou se naučíme pracovat (poznávat znaky její aktivity či ji umět oživit nebo rozložit). Následně přejdeme k samotnému barvení a jeho zásadám.

Prostřednictvím prezentací se seznámíte se současnou světovou tvorbou spojenou s pigmentem INDIGA, tradičními technikami, symbolikou modré barvy napříč staletími, kontinenty i kulturami.

Pracovat budeme s přírodními materiály šetrnými k přírodě a lidem. Se snadno ovladatelným vybavením barvířské dílny. S filtrovanou dešťovou vodou. S přírodním indigem vypěstovaným biologicky v Evropě. S dostupnými ingrediencemi pro výrobu rezervních past. Použijeme šablony, stěrky a vše potřebné pro rezervní tisk. Rostlinná vlákna různých typů: lněná, bavlněná, konopná tkanina. 

Co si účastníci odnesou domů?
Domů si odnesete vzorky dekorovaných a nabarvených tkanin. Podrobná skripta s informacemi o ingrediencích, postupech a principech sloužící během kurzu k zaznamenávání osobních poznámek a následně jako podpora při další samostatné práci.

Pro koho je kurz určen?
Kurz je vhodný pro začátečníky i ty, kdo již mají zkušenosti s barvením.
Pro výtvarníky, designéry, textilní tvůrce, muzejní pracovníky, pedagogy a řemeslné profese zpracovávající len, bavlnu a ostatní celulózová vlákna.
A pro všechny, kteří chtějí pozvat přírodní barvy do své tvorby.

Lektor:
MgA. Jana Šobáňová
Techniky textilního tisku společně s přípravou rezervních past a barvení v ekologických indigových kádích studovala u přírodní barvířky Magali Bontoux v jihofrancouzském Montguers. Používá je ve své textilní tvorbě pro přenášení autorských dekorů a vyučuje tyto techniky na kurzech jako alternativní metody ke klasickým způsobům rezervního tisku a barvení.


Doba trvání: 2 dny (2x8 h)

Cena:
5 200 Kč při zakoupení do 30. 4. 2025
5 800 Kč při zakoupení od 1. 5. 2025

Termín:
7.–8. 8. 2025
– 1. den: 8.30–17 h
– 2. den: 9–17h + 17–18h konzultace

Místo konání: Ateliér přírodního barvířství TINCTA-HERBAE na Vsetíně

Pořádá: TINCTA-HERBAE


Naposledy navštívené

Javanský voskový BATIK

Kurz přírodního barvení: VLNA a rostlinná mořidla  PRAHA 3.- 4. 5. 2025